Bu Anayasa değişikliği AKP’lilerin geleceği için çıkarılmaktadır

CHP 22.Dönem Adana Milletvekili Kemal Sağ, Ülkenin artan işsizlik ve terör olaylarını, 12 Eylül de yapılacak olan Anayasa değişikliğini, Aytaç Durak’ın görevinden uzaklaştırılmasını, Başkanvekillik seçimlerinde yaşanan olaylara kadar daha birçok sorunun yanıtını Ekspres’ten Derya Yılmaz’a anlattı.

 

* 12 Eylül’de Anayasa değişikliğin gelişimi açısından demokratik yapısına katkı sunacak nitelik taşımadığını belirten Sağ, “Referandum da “evet” oy’u çıkması yönünde yargının bağımsızlığından söz etmek mümkün olmayacak “Adalet Mülkün Temelidir” sözü de artık tarihe karışacaktır” şeklinde konuştu.

Sağ, Aytaç Durak’ın 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Başbakan Erdoğan’a karşı çıkarak, AKP’yi de yenilgiye uğrattığına ilişkin, Aytaç Durak’ı sorumlu tutarak görevinden uzaklaştırıldığına dikkat çekti.

Ekspres muhabiri Derya Yılmaz’ın Başkanvekilliği seçimleriyle alakalı yönelttiği soru karşılığında ise CHP 22. Dönem Adana Milletvekili Kemal Sağ şunları söyledi: “ Hukukçu olmadığım için detaya girmeyeceğim. Ancak Başkanvekilliği seçimlerinde yaşanan olayların tam bir “keşmekeş” olduğunu da söylemek için hukukçu olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.”

 

RÖPORTAJ: DERYA YILMAZ

 

* Sayın Sağ, öncelikle şunu sormak istiyorum size, Ülkemizde artan terör olaylarını ve artan işsizlikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP’NİN BAŞARISIZ YÖNETİMİ VARDIR

Bu konuya mevcut iktidarın başarısızlığı olarak bakıyorum. Çünkü 2002 öncesinde terör olayları sıfır noktasına gelmişti ve yine işsizlik oranı yüzde yedilerdeydi. 8 yıllık AKP iktidarı sonucunda bugün her gün televizyonlarımız şehit haberleriyle baskın haberleriyle doludur. İşsizliğe bakıyorsunuz Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 15’leri gördü. AKP 2007 yılında işsizliğin yüzde 9’dan yukarı çıkmaması için “TUİK” rakamlarla oynamayı göze aldığı halde işsizlik oranını yüzde 15’e çıkmasını önleyemedi. 2010 yılında işsizliğin yüzde10’un altına düşmesini AKP zafer olarak göstermektedir. Sanki  insanlarımıza ölümü gösterip sıtmaya razı etmektedir. Kürt açılımı adı altında ülkeyi nerdeyse bölünme noktasına getiren AKP iktidarı ciddi bir araştırma yapıldığında yönetiminde hiçbir başarılı alan yok gibidir. Terörde geldiğimiz noktanın temelinde af yasası, eve dönüş yasası, Kürt açılımı ve AKP’nin başarısız yönetimi vardır. Bugün Adana’nın yüzde 26 buçuk gibi işsizlik oranıyla Türkiye rekoru kırmasının sebebi de AKP hükümetinin hatalı teşvik politikası ve Adana’ya gelen göçün tedbirini almamasıdır.

 

* 12 Eylülde yapılacak olan Anayasa değişikliliği ve referandum. Hem ülkemizin, hem milletimizin kaderini belirleyecek olan Anayasa değişiklik paketiyle ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

DARBE ANAYASASINA İLİŞKİN HİÇBİR HÜKÜM YOKTUR

Mevcut haliyle Anayasa değişikliği Türkiye’nin gelişiminde demokratik yapısına katkı koyacak bir nitelik taşımamaktadır. Türkiye’nin gerçek Anayasal sorunlarına ilişkin bu pakette yer almamıştır. Örneğin, dokunulmazlığıyla ilgili herhangi bir hüküm yoktur. Ülkenin asıl sorunları olan işsizliğe, yoksulluğa bir önlem bir çözüm getirmemektedir. Darbe Anayasasında karşı çıkarıldığı söylenen bu pakette darbelere ilişkin hiçbir hüküm yoktur. Üstelik sadece AKP hükümetinin 6 kez değiştirdiği bugüne dek 16 kez değiştirilip, 85 maddesi değiştirilen 12 Eylül Anayasasından geriye ne kalmıştır? “YÖK” ten şikayetçi olan AKP neden buna ilişkin hüküm getirmemiştir? Bu değişikliğin önünde AKP iktidarın sonrasında başta Sayın Başbakan olmak üzere tüm sorumluların yüce divanda yargılanan mallarında mahkum olmama hedefi vardır. Diğer yandan da hala bağımsızlığı yok edilmek istenilmektedir. Memura toplu sözleşme getiriyoruz diyenler memurun mevcut haklarını da gasp etmektedirler. Memurların hak arayışında yargı yolu kapatılmaktadır. Grev hakkı yok edilmektedir. Kısacası bu değişiklik ülkenin geleceği için değil, Sayın Başbakanın ve AKP’lilerin geleceği için çıkarılmaktadır.

 

* Referandum da  Milletimizin “Evet” veya  “Hayır” oyu vermeleri konusunda inanılmaz şekilde İktidarın da muhalefetin de büyük mücadele verdiğini görüyoruz. Tabi ki burada İktidar ve muhalefetin en fazla merak ettiği, referandum da halkın kararı ne olacak? Sayın Sağ, size göre referandum da halkımızın kararı hangi yönde olabilir?

Bana göre referandum sonucu Adana’da ezici bir çoğunlukla “hayır” şeklinde olacağıdır. Türkiye genelinde de “hayır”ların ekseriyette olacağını düşünüyorum. Zaten “evet” oyları gibi önde olsaydı iç ve dış tüm mihraplar “evet” çıkması için müşterek bir kampanyaya girişmezlerdi.

 

* 12 Eylül de yapılacak olan Anayasa değişikliği paketinden çıkacak sonucun, bilhassa da hak ve hukuk sisteminde, önemli bir adım olacağına inanıyor musunuz?

Bu sorunuza iki şıkla cevap vermek istiyorum. Birincisi, eğer sonuç “hayır” olarak çıkarsa, ülkemizde aklı selim galebe çalmış olacaktır. İkincisi, şayet sonuç “evet” olarak çıkacak olursa da yargı bağımsızlığını kaybetmiş olacak. Sayın Başbakan ve yandaşlarının yaptıkları yanlarına kar kalacaktır. Ve bana göre artık yargının bağımsızlığından söz etmek mümkün olmayacak “Adalet Mülkün Temelidir” sözü de artık tarihe karışacaktır.

 

* Sayın Başbakanın yaptığı bir açıklaması dikkatimi çekmişti  “Yargı artık birilerinin arka bahçesi olmayacak milletin olacak. işte ondan korkuyorlar" demişti. Sayın Başbakanın yaptığı bu açıklama çok ciddi ağır bir açıklama. Sayın Başbakanımızın bu açıklamasıyla ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?

“MERDİ KIPTİ ŞECAAT ARZ EDERKEN SİRKATİN SÖYLER” SÖZÜNÜ HATIRLATMAK İSTERİM

Sayın Başbakan, herhalde bu sözleriyle daha önce CHP iktidar zamanında yapılan çok sayıdaki Hakim ve Savcı atamalarından bahsetmek istiyorsa Sayın Başbakan’a “Merdi Kıpti Şecaat Arz Ederken Sirkatin Söyler” sözünü hatırlatmak isterim. CHP bir dönem tayin yaptı. AKP acaba kaç dönem tayin yaptı? AKP tarafından her yıl atanan 10 bin öğretmen, 10 bin polis ataması acaba nasıl yorumlanacak? Biz memnuniyette de ve bilhassa yargıda atamaların keyfi olmasına karşıyız. Bilgi ve riya kat esasından ayrılan her iktidar ülkenin geleceğiyle oynamaktadır. Bugüne kadar yargı, ne CHP’nin ne de başka bir iktidarın arka bahçesi olmamıştır. Fakat AKP bunu yapmaya çalışıyor dolaysıyla Sayın Başbakan her zamanki yaptığı gibi ifratla tefriti birbirine karıştırmaktadır.

 

* Az önce hak ve hukuk sisteminden bahsetmiştik. Özelliklede bir şeyin altını çizmek istiyorum. Sayın Durak değil de, Kentimizin Belediye Başkanı herhangi bir isim de, bu kötü tabloyla anılmış olsaydı, kesinlikle sizinde görüşünüzü almak için yine sorardım. Sayın Sağ, Adana Büyükşehir Belediye Başkanının görevinden ani bir kararla İçişleri Bakanı tarafından alınmasına, birçok kişi kesinlikle siyasi bir kararla alındı diye yorumlar yapmıştı. Sayın Aytaç Durak’ın alınış şekliyle ilgili siz neler söylemek istersiniz?

AKP’Yİ YENİLGİYE UĞRATTIĞI İÇİN SAYIN DURAK GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Aytaç Durak’ın görevden uzaklaştırılması yöntem olarak kesinlikle doğru değildir. 5 dönem halkın oylarıyla üstelik farklı partilerden belediye başkanı seçilen bir insan sadece Başbakanın sözlerine karşı çıktığı için bir şekilde de AKP’yi seçimde yenilgiye uğrattığı için hukuksuz bir şekilde görevinden uzaklaştırılmıştır. Bugün farklı bayraktan, federatif çözümden söz edebilen Diyarbakır Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılmasına rağmen görevinde tutulmaya devam edilirken, sırf AKP’li olduğu için, açığa alınmaları gerektiği halde görevlerine devam eden birçok Belediye Başkanları varken, onlara müfettişler tarafından aylar boyu süren denetimlerde bile, ayrıca da dokunur bir şekilde bir şey çıkmadığı halde, Aytaç Durak açığa alınmış ve iki defada açıkta kalma süresi uzatılmıştır. Bu durumun hukuka uygun olmadığı izahtan varestedir.

 

* Kamuoyunun da aklının almadığı, Bu insan 5 dönemdir başkanlık görevi yapıyordu. Hukuk dışına çıkmadı da 2009 yerel seçimlerin üzerinden 3 ay sonra mı hukukun dışına çıktı? Şimdi size asıl sormak istediğim her halükarda Müfettişler Türkiye genelinde ki Belediyeleri, her bir dönemde incelemeye alıyor mu? almıyor mu? Yoksa sadece 5 dönem sonra mı, Belediyeler Müfettişler tarafından incelemeye alınıyor?

HER YIL BELEDİYELER SIKI DENETİM ALTINDADIR

Belediyelerin hesapları denetim süreci olarak, her yıl Sayıştay denetçileri tarafından periyodik olarak denetlenir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri ve mahalli idariler kontrolleri tarafından idari teftiş ve incelemeye, bunların dışında ayrıca Maliye Müfettişleri ve Defterdarlık elemanları tarafından da inceleme ve soruşturmaya tabi tutulurlar. Yani kısacası belediyeler sıkı bir denetim altındadırlar. Bu denetim süreci içerisinde 5 dönem Belediye Başkanlığına seçilmiş bir kişiye karşı sürdürülen bu tutum kabul edilebilir bir durum değildir. Yargının mevcut durumu bile bir iktidar Belediye Başkanına bunu yapabiliyorsa, şayet referandum sonucu “evet” de çıkarsa tamamıyla yargının bağımsızlığı yok edilip bir bakıma iktidara bağlı hale getirilirse ben bu olayın sonunu tahmin bile edemiyorum, etmekte istemiyorum. Burada söylenmesi gereken asıl bir sözü söylemek istiyorum. Hukuksuzluk biran önce düzeltilmelidir.

 

* Sayın Valimiz  Aytaç Durak’ın görevinden alındığını basına duyurduğunda “Sayın Durak’ın yerine, Belediye meclisinin seçeceği Vekil tayin edilecek” diye açıklamada bulunmuştu. Fakat meclis seçimlerinde ki yaşananlar gündemi fazlasıyla karıştırdı. Bir Vekil yerine 3 Vekil, Başkanvekillik koltuğuna oturdu. Başkanvekillik seçiminde yaşananlarla ilgili sizin de görüşlerinizi alabilir miyiz?

Hukukçu olmadığım için bu konu da detaya girmeyeceğim. Ancak yaşanan Başkanvekili seçimlerinin tam bir “keşmekeş” olduğunu söylemek için hukukçu olmaya da gerek olmadığını düşünüyorum.

 

* Sayın Sağ, Büyükşehir Belediyesine Başkanvekili olarak seçilen Zihni Aldırmaz’ın Adana halkına verdiği hizmet yönünü nasıl buluyorsunuz?  Sizce, Sayın Aldırmaz Anakentin sorunlarını çözüme kavuşturabilecek mi?

Sayın Zihni Aldırmaz’ı en az 20 yıldır tanırım. Kendisi Sayın Durak ile birlikte Adana’ya hizmet etmiş Adana’nın sorunlarını bilen, çözümlerini de bulacak yeteneğe sahip olan bir arkadaşımızdır.

 

* CHP 22.Dönem Adana Milletvekili olarak size sormak istiyorum. CHP’deki ani bir kararla İl ve İlçe Başkanlık değişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

CUMHURİYETİ, DEMOKRASİYİ, KORUMANIN VE KOLLAMANIN ÇARELERİNİ DÜŞÜNMELİYİZ

Bu kararları ve değişiklikleri, Genel Merkez yönetimindeki değişikliklere paralel olarak doğru buluyor ve destekliyorum. CHP’nin iktidar olması için kan değişiminin faydalı olacağını düşünüyorum. Daha sonra önce partiyi yöneten tüm partili arkadaşlarıma emekleri için ayrıca da teşekkür etmeliyiz. Çünkü parti yöneticiliği birçok açıdan fedakarlık gerektirir. Herkes kendi çapında başarılı olmuştur. Ancak CHP iktidarı için, ülkenin ve halkımızın, bizi karanlığa sürükleyen AKP iktidarından kurtulması için, eleştiriden çok eksik yönlerimizi biran önce tamamlayıp halkın içine girmemiz gerekiyor. Birilerinin gidip birilerinin gelmesinden önce Cumhuriyeti, demokrasiyi, korumanın ve kollamanın çarelerini düşünmeliyiz. Bu açıdan bakınca yeni yönetimin işinin kolay olmadığı açıktır. Hep birlikte CHP’nin başarısı ve iktidarı için kol kola girme zamanıdır. Son sözüm; referandumun “hayır”la sonuçlanmasını ve ülkemizin önünün açılmasını diliyorum.

 

* Sayın Sağ son olarak, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve örgütü önümüzdeki seçimde, CHP’yi İktidara taşıyabilecek mi ?

BİRBİRLERİNİN ÜZERİNE BASARAK DEĞİL, BİRBİRİNE GÜÇ VEREREK ÇALIŞMALARIDIR

Bence CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm örgütü seçimde CHP’yi iktidara taşıyacaklardır. Ancak bunun en önemli şartı merkez ve taşra yönetimlerinin örgütlerinin omuz omuza dostça birbirlerinin üzerine basarak değil, birbirine güç vererek çalışmalarıdır. Şuanda iktidara gitmek için hiçbir kriter üzerinden ayrım ve ayrımcılık yapmaksızın önce birbirimizi sevip ve bu sevgiyi tabana ve halka yaymamız şarttır. AKP’nin CHP aleyhine ürettiği politikaları halkın nezdinde biran önce yok ederek, demokrasiyi koruyacak, işsizliği azaltacak, açlık ve yoksulluğu yok edecek, dokunulmazlıkları kaldıracak, ülkenin kalkınması ve Türk halkının bekası için gerekli olan tek partinin CHP olduğu bilinciyle hareket ederek çalışırsak iktidar olmamak için hiçbir neden göremiyorum. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarattığı enerjiyi iktidar olma sinercesine dönüştürmekteyiz.

 
Kemal SAĞ Facebook Sayfası
Yeni Adana Gazetesi
Merhaba Gazetesi
Radyo Seyhan
Kanal A
Ekspres Gazetesi
Serbes Haber
Adana Haber Net
Adana Haber
Haberler.Com
TBMM
 
 
Online : 13 , Ziyaretçi: 1099971 , Sayfa gösterimi: 8831847Yönetim